Lista aktualności Lista aktualności

Bieg Honoru - Virtuti Militari

W malowniczej scenerii Doliny Popradu odbył się już po raz kolejny Bieg Honoru Virtuti Militari – Szlakami niezłomnych dla upamiętnienia Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej. To bieg przeszkodowy, oparty na wydarzeniach historycznych II Wojny Światowej, wiele godzin szkoleń i zmagań skierowanych do amatorów i profesjonalnych biegaczy górskich, do pasjonatów rekonstrukcji historycznych i miłośników Beskidu Sądeckiego.

W dniach 22-23 września odbył się na terenie miejscowości Łomnica Zdrój oraz na Hali Łabowskiej bieg Virtuti Militari. Bieg wiódł szlakami Leśnictwa Łomnica do Hali Łabowskiej oraz do bazy oddziału „Żandarmeria” PPAN. Tam odbyły się szkolenia z obsługi broni, informacja na temat zasad panujących na szlaku przerzutowym oraz nocleg. W niedzielę, w drugim dniu imprezy, na placu przy szkółce leśnej, odbyły się m.in. rekonstrukcje bitewne z okresu II Wojny Światowej, imprezy patriotyczne, m.in. projekcja filmu „Gurgacz”. O godzinie 16-tej odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. 

Po mszy odbyły się dekoracje uczestników biegu oraz koncert muzyczny, który swoim występem uświetnił zespół „Lachersi”.

Współorganizatorem imprezy było Nadleśnictwo Piwniczna, które w ten sposób uczciło 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz ku pamięci Ks. Władysława Gurgacza i leśników Stanisław Pióra i Tadeusz Ryby z oddziału „Żandarmeria”. Patronat honorowy nad całością obchodów objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. 

Leśnicy z Piwnicznej prowadzili w trakcie imprezy edukację leśną na dwóch stoiskach – dla dorosłych oraz dla najmłodszych. Dużym powodzeniem cieszyła się grochówka wojskowa…wydano ok. 400 porcji.