Lista aktualności Lista aktualności

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w dniu 1 marca, w Ośrodku Edukacji Leśnej w Roztoce Ryterskiej miało miejsce spotkanie poświęcone pamięci „Niezłomnych”, a w szczególności tych działających na terenie Nadleśnictwa. W spotkaniu udział wzięła młodzież i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Rytrze oraz pracownicy Nadleśnictwa Piwniczna.

Na spotkanie zaproszony został Pan Jerzy Basiaga – Prezes Fundacji „Osądź mnie Boże…” im. Ks. Władysława Gurgacza, który przedstawił działania oddziałów na terenie Sądecczyzny oraz życiorys Ks. Władysława Gurgacza – kapelana Żołnierzy Wyklętych.

Stanisław Michalik – Nadleśniczy Nadleśnictwa Piwniczna szczegółowo przedstawił uczestnikom historię oddziału „Żandarmeria”, którego założycielem w 1946 roku był leśnik Stanisław Pióro ps. „Emir”.  Baza oddziału znajdowała się w okolicach Łabowskiej Hali, na terenie Leśnictwa Łomnica. W 2016 roku, staraniem nadleśnictwa, w miejscu założenia bazy została odsłonięta tablica edukacyjna ku pamięci oddziału.

Ponadto Nadleśniczy przedstawił prezentację z działań leśników, gdzie m.in. została wybudowana wiata turystyczna przy pomniku Ks. Władysława Gurgacza i Żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej poległych w walkach z UB i KBW w latach 1948-1949. Co roku Nadleśnictwo Piwniczna współorganizuje tzw. „Mszę Gurgaczowską” na Hali Łabowskiej. W ubiegłym roku zorganizowany został Bieg Honoru Virtuti Militari, ku pamięci Żołnierzy Wyklętych.